Gruodį daugelis susimąsto apie prabėgusius metus. Kokie jie buvo? Kokie metų įvykiai buvo įsimintiniausi? Papasakosiu apie tai, kokie šiemet sukurti gatvės meno darbai ir projektai man pačiai labiausiai įsiminė ir patiko. Aptarsiu tik Lietuvos gatvės meno darbus.

Šių metų pavasarį, kai draugai pradėjo gaudyti pokemonus, aš gaudžiau užrašus Vilniaus gatvėje. 🙂 Minint gegužės 7-ąją, spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, buvo sumanytas projektas „Skaitome Vilnių“. Šią idėją įgyvendino VšĮ „Laikas skaityti“, Vilniaus miesto savivaldybė ir Lituanistų sambūris. Tekstus išrašė gatvės menininkas Jurgis Tarabilda. Tekstų ištraukos buvo „išbarstytos“ po visą Vilniaus senamiestį. Jų viso buvo 15 ir aš visas jas radau. Dar buvo tekstų miesto stenduose, bet jų nefiksavau. Patys projekto sumanytojai teigė, kad taip norima vilniečiams atskleisti Vilnių kaip kultūros tekstą ir priminti daugiabalsę Vilniaus rašytojų kūrybą. Man asmeniškai, tai buvo smagus žaidimas, paskatinęs atidžiau žvalgytis ir skaityti savo mylimo miesto sienas. Taip miestas prabyla literatūros tekstais, kuriuos kiekvienas suprantame savaip. Tekstų ieškoti buvo smagu dar ir dėl to, kad nežinojau tikslių adresų. Kartais kas nors pasidalindavo rasta citata ir tada iš nuotraukos bandydavau atpažinti vietą. Kartais tiesiog eidama gatve atkreipiau dėmesį į užrašą po kojom.

arkikatedra
Pėsčiųjų perėja priešais Arkikatedrą. Raudonas šviesoforo signalas ir žvilgsnis po kojom – taip atrasta pirmoji „Skaitome Vilnių“ citata.

Įdomus yra projekto „Skaitome Vilnių“ tekstų santykis su jiems parinkta vieta. Pavyzdžiui, ištrauka iš Romain Gary romano „Aušos pažadas“: „Su motinos meile gyvenimas pačioj aušroj tau duoda pažadą, kurio neištesi.“ Simboliška, kad šio autoriaus citata parašyta prie pat jam skirto paminklo šalia J. Basanavičiaus ir Mindaugo gatvių sankryžos. Skulptūra yra priešais buvusius rašytojo namus. Romain Gary – Vilniuje gimęs XX a. prancūzų rašytojas. Čia tik vienas iš pavyzdžių, kad vietos citatoms pasirinktos neatsitiktinai.

romain-gary
Romain Gary citata prie jam skirtos skulptūros.

Vasara – festivalių metas. Ne tik muzikinių, bet ir gatvės meno festivalių. 2016 metų rugpjūtį vyko jau ketvirtą kartą organizuojamas gatvės meno festivalis „Vilnius Street Art festival“. Šiemet projekto organizatoriai nustebino visiškai kitokia, netradicine programa. Šių metų tema buvo transportas. Tai yra naujovė, nes iki tol buvo pasirenkamas konkretus rajonas, kuriame veikė gatvės menininkai, o šiemet į gatvės meno akiratį įtraukiami ir miesto transporto elementai – informacinės eismo švieslentės ir troleibusai. Be to, šių metų gatvės meno festivalyje dominavo lietuvių menininkai. Taip nuspręsta todėl, kad vietiniai menininkai geriau pažįsta mūsų viešąsias erdves ir žino jų kontekstą.

2016 metų „Vilnius Street Art festival“ buvo ypač žaismingas. Vilniečiai buvo kviečiami dalyvauti konkursuose ir žaidimuose. Viename jų dalyvavau ir aš. Gaudžiau išnykstantį troleibusą! 🙂 Idėjos autorius Liudas Parulskis. Fotomanipuliacijų menininko tikrai originali: 17-ojo maršruto troleibusas, kurio numeris 1661, kirsdamas Gedimino prospektą ties Lukiškių aikšte, pranyksta, nes piešinys ant jo sutampa su Gedimino prospekto vaizdu. Tereikėjo žinoti tikslų laiką, kada tas troleibusas kirs Gedimino prospektą, ir iškart fotografuoti, kai jis tik pravažiuoja.

nematomas-trulas
Liudo Parulskio idėja, pavadinta „Išnykimo taškas“. „Vilnius street art festival“ 2016.

Menininkas Liudas Parulskis papuošė du Vilniaus troleibusus. Vienas troleibusas išnyksta tam tikrame taške,  o kitas taip pat susilieja su aplinka, nes jame buvo pavaizduoti miesto langai ir durys. Abu gatvės meno festivaliui sukurti troleibusai vis dar važinėja Vilniaus gatvėmis.

liudo-parulskio-trulas
3-iuoju maršrutu kursuojantis troleibusas, kurį papuošė Liudas Parulskis.

Kitas man labai patikęs didelio formato gatvės meno kūrinys – brolių Algirdo ir Remigijaus Gataveckų piešinys ant pastato šalia Spartos stotelės. Ant keturių aukštų namo sienos vaizduojama mergaitė iš vaikų namų, stovinti ant milžiniškos pliušinių žaislų krūvos. Kūrinio idėja: beglobiams vaikams nebereikia žaislų, reikia šeimos, reikia tikrų jūsų namų su mylinčiais žmonėmis. Anot šio piešinio autorių, vaikams iš globos namų reikia įsileisti į visuomenę, priimti į šeimas. Patys šio piešinio kūrėjai išaugo vaikų globos namuose.

20160810_183543
Brolių Gataveckų piešinys Vilniuje, Kauno gatvėje, prie Spartos stotelės.

Ne vien tik sostinėje buvo kuriamas gatvės menas. Važinėjau ir į kitus Lietuvos miestus. Pavyzdžiui, į Panevėžį važiavau su konkrečiu tikslu – pamatyti didelio formato piešinį ant alaus daryklos sienos.

dscf3779
Kūrybinės studijos „Gyva grafika“ sukurtas piešinys ant „Kalnapilio“ alaus daryklos pastato sienos Panevėžyje.

Šio piešinio autoriai kauniečiai iš kūrybinės studijos „Gyva grafika“. Pagrindinė šios studijos komandos darbo sritis – grafika ir piešiniai ant sienų. Anot šio gatvės meno projekto kūrėjų, siena pasirodė gana nedėkinga – nelygi, sunkus priėjimas, net 27 metrų aukščio. Šiai įdėjai įgyvendinti prireikė net dviejų mėnesių. Darbą išvydau šių metų rugpjūčio antroje pusėje. Įdomus faktas: sunaudota net 300 dažų balionėlių.Tai pirmas tokio dydžio ir pobūdžio gatvės meno projektas, įgyvendintas Panevėžyje.

Dar apie Kauną. Čia taip pat kaip ir Vilniuje vyko gatvės meno festivalis. Festivalis vadinamas „Nykoka“. Jo organizatoriai siekia, kad Kauno gatvėse nebebūtų nykoka ir jiems, manau, tikrai gerai sekasi. 🙂 Šių metų festivalyje dalyvavo Ernest Zacharevič. Turbūt daugelis žino piešinį Vilniuje ant buvusio kino teatro „Lietuva“, kurį vėliau užpaišė ir kilo karštos diskusijos. Būtent šio darbo autorius ir yra E. Zacharevič. Šis gatvės menininkas jau spėjo išgarsėti užsienyje. Jo darbą, sukurtą šių metų festivaliui „Nykoka“, galima rasti ant Kauno įvairių tautų kultūros centro pastato sienos. Piešinio autorius savo darbo idėjos neaiškino ir paliko kiekvienam iš mūsų nuspręsti, kokia yra jo prasmė.

nykoka-2016
Ernest Zacharevič darbas Kauno gatvės meno festivalyje „Nykoka“ 2016.

Deja, visi mano šių metų gatvės meno atradimai į šį tekstą nesutilpo. Manau, tai reiškia, kad šie metai buvo tikrai produktyvūs ir įdomūs. Buvo nemažai įdomių projektų, atradau kūrybingų jaunų lietuvių gatvės meno kūrėjų. Pažadu ir kitąmet šiame tinklaraštyje dalintis įdomiausiais gatvės meno atradimais. 🙂

Reklama