Tiems, kurie svarsto, kur nuvykti savaitgaliui, siūlau keliauti į Lenkijos miestą Balstogę. Kodėl ten verta apsilankyti? Viena iš priežasčių – atsiradęs naujas traukinio maršrutas Kaunas – Balstogė. Kita priežastis – ten yra medis, kurį vargu, ar kas drįstų nukirsti, nes jis yra gatvės meno dalis.

O dabar apie viską nuo pradžių. Noriu papasakoti apie vieną įspūdingiausių mano matytų didelio formato gatvės meno piešinių, kurį atradau Balstogėje. Tai menininkės Natalijos Rak darbas, nupieštas 2013 m. vienam gatvės meno festivaliui (“Folk on the street festival“).

Šis darbas įspūdingas ne tik savo dydžiu, bet ir pačia idėja. Menininkei pavyko piešinį įkomponuoti ir suderinti su pastato aplinkos elementais. Ant sienos nupiešta mergaitė, apsirengusi spalvingais tautiniais lenkų rūbais, laisto medį. Medis, kurį ji laisto nėra nupieštas, tai gyvas medis! Įsivaizduokite, jei tą medį šalia to pastato sienos nukirstų, tai šis piešinys netektų prasmės.

Gatvės menas paprastai siunčia kokią nors žinutę visuomenei. Mano nuomone, šio piešinio kūrėja norėjo paskatinti miesto žmones mylėti ir puoselėti gamtą. Taip gatvės menininkė prisideda prie miesto žalumos išsaugojimo. Miestai nuolat modernėja, juose statoma vis daugiau naujų pastatų, dangoraižių. Tačiau, kad ir kiek tų naujų statinių atsirastų, prie jų vistiek turi likti vietos parkams ar bent jau keliems medžiams, krūmams ar gėlėms. Tokia, manau, yra šio piešinio žinutė mums.

Dar įdomu tai, kad tas pats medžių laistymo motyvas atkartojamas ir kitapus gatvės esančiame piešinyje. Nežinau, kas šio piešinio autorius, bet galiu teigti, kad Natalijos Rak kūrinio žinutė jau plinta po miestą.

dscf3984
Gatvės menas Balstogėje.
Reklama